Energija se uglavnom troši na nepotrebne i neprijatne emocije,
na očekivanje neprijatnih stvari, mogućih ili nemogućih,
na loša raspoloženja,
na nepotrebnu brzopletost, nervozu, razdražljivost,
maštanje, sanjarenje i tako dalje.
Energija se troši na pogrešan rad centara;
na nepotrebnu napetost mišića, izvan svih proporcija, u odnosu na rezultat rada;
na beskrajno ćaskanje koje zahteva ogromnu količinu energije;
na stalno interesovanje za stvari koje se dešavaju oko nas ili drugim ljudima, a zapravo nas sve to uopšte ne interesuje; na stalno traćenje snage na 'pokazivanje pažnje'; i tako dalje
Velika količina energije se troši na rad koji je sasvim ne potreban i štetan u svakom smislu, kao što je delanje neprijatnih emocija, izražavanje neprijatnih oseta, zabrinutost, nemir, užurbanost i veliki broj automatskih radnji koje su potpuno beskorisne.
Može se pronaći koliko god hoćete primera beskorisnih aktivnosti. Pre svega, postoji stalan protok misli kroz naš um, koji ne možemo zaustavljati ili kontrolisati, a troši nam ogrom nu količinu energije.
Drugo, postoji sasvim nepotrebna stalna napetost MIŠIĆA u našem organizmu. Mišići su napeti čak i kad ne radimo ništa. Čim počnemo da radimo makar i najbeznačajniji posao, ceo sistem mišića, koji je inače neophodan za teške poslove, odmah se aktivira. Dižući iglu sa poda potrošimo istu količinu energije kao i kada bi podizali čoveka naše sopstvene težine. Pišući kratko pismo upotrebljavamo onoliku količinu mišićne energije kao da pišemo celo poglavlje jedne knjige. Međutim, osnovna stvar je u tome da mi trošimo mišićnu energiju sve vreme i stalno, čak i onda kad ništa ne radimo. Kada hodamo, mišići ruku i ramena su bez potrebe napregnuti; kada sedimo mišići naših nogu, ruku, vrata, leđa i stomaka su napre gnuti bez ikakve potrebe. Čak i spavamo napetih mišića lica, ruku, nogu i uopšte celog tela, ne shvatajući da trošimo više energije na tu stalnu spremnost za rad koji nikada nećemo učiniti, nego na stvarni, koristan rad tokom našeg života.
Pored ovoga može se još navesti primer, kako bez prestanka pričamo sa nekim o bilo čemu, a ako nema nikoga pored nas, sami sa sobom; navika uranjanja u maštarije i sanjarenja; stalna promena raspoloženja, osećanja i emocija kao i ogroman broj sasvim nepotrebnih stvari koje čovek smatra da mora da oseća, misli, radi ili kaže.
G.I. Gurdjieff
Nema komentara:
Objavi komentar